MINŐSÉGI BOROK ÉS IDŐTÁLLÓ ACÉL: GYÜMÖLCSÖZŐ KAPCSOLAT
A szekszárdi Bodri Pincészet Optimus éttermében nem nehéz ismerősökre bukkanni a különleges ételek és a finom borok kedvelőinek. Vannak, akik külföldről „zarándokolnak” a csúcsgasztronómia eme szentélyébe, de Dunaújvárostól az M6-os autópályán csak egy ugrás Szekszárd. Egy napsütötte délutánon derűs férfitársaság vacsorázott épp az étteremben: a dunaújvárosi székhelyű Clasman Csoport vezérkara. S bár sokan tudják, hogy a „fiúk” a Bodri Pincészet stratégiai generálkivitelező partnerei az utóbbi évek legjelentősebb beruházásaiban, szakmai hátterüket érdemes közelebbről is megismerni.
Hogyan jött létre a Clasman Kft., mit érdemes tudni a főbb tevékenységeitekről?
– A Clasman Kft.-t 2011-ben alakítottuk meg Mendi Tamással – mondja Pintér Attila tulajdonos-ügyvezető.
– Szakmai életünk, kapcsolatrendszerünk Magyarország akkor legjelentősebb acélipari cégénél, a Dunaferrnél megszerzett ismereteinkre épült. Ez több, mint 25 éves tapasztalatot jelent erőművi, olajipari és élelmiszeripari létesítmények tervezésében és kivitelezésében, a mérnök szakértőinkkel együtt. Azóta is folyamatosan jelen vagyunk a magyar gazdaság ipari beruházásainak technológiai csőhálózati és acélszerkezet-szerelési munkáiban fő-, illetve alvállalkozóként. Dunaújvárosi gyárunkban acélszerkezet-gyártással és ipari berendezések, tartályok, komplett technológiai rendszerek gyártásával foglalkozunk rozsdamentes és szénacél kivitelben is. Komplex szolgáltatásaink a tervezésen és gyártáson kívül a helyszíni telepítést és üzembehelyezést, valamint igény szerint az üzemeltetést és karbantartást is tartalmazzák az élelmiszeripari, olaj- és vegyipari, gyógyszeripari ágazati tanúsítási követelményeknek megfelelő minőségben. A cég 2022-ben bekerült a középvállalati szolgáltatások kategóriájában az év 50 magyar sikervállalata közé.
Mi az, amiben több a Clasman a versenytársaknál?
– Röviden összefoglalva, legfőbb törekvésünk a folyamatos fejlődés, megújulás – csatlakozik a beszélgetéshez Tamás, a tulajdonos-ügyvezető páros „másik fele”. – Ez teszi lehetővé, hogy az egyedi vevői igényeknek, valamint a változó piaci kihívásoknak is megfeleljünk. Emellett igyekszünk a teljes folyamatmenedzsmenten egy olyan minőségtudatos szemléletet végig vinni, ami garantálja a várt eredményt. Ebben a legnagyobb segítség számunkra Kabók Krisztina, aki egyébként a párom, és a háttérben az iroda és az adminisztráció vezetésével a cég megalapítása óta támogatja a biztos működést. Teljeskörű projektmenedzsment szolgáltatást nyújtunk partnereinknek a zöld- és barnamezős beruházásaik, illetve technológiafejlesztési elképzeléseik támogatására. Igény szerint pályázati tanácsadást is biztosítunk ügyfeleink számára, amivel hozzájárulunk a szükséges források előteremtéséhez. Ennek eredményeként számos különböző típusú épületről (műhely, raktár, ipari csarnok) szóló álmot valósítottunk meg az elmúlt évek során a tervezéstől a kulcsátadásig.
Beszélgetésünk apropója jelen esetben a Bodri Pincészet bátaszéki telephelyén megvalósult élelmiszeripari generálkivitelezés, melynek során 12 000 hl kapacitású feldolgozóüzem, valamint 40 000 hl tartálykapacitás is létesült.
Hogyan kerültetek kapcsolatba a hazai borászati szcéna egyik „nagyágyújával”?
– Húsz éve vagyok személyes kapcsolatban dr. Bodri Istvánnal – veszi vissza a szót Attila.
– Első találkozásunk egy borkostolón történt. Akkoriban én irányítottam a Dunaferr belföldi kereskedelmi tevékenységét, a Dutrade Zrt. kereskedelmi igazgatójaként rendszeresen szerveztem rendezvényeket a szekszárdi Bodri Pincészetbe és cégünk folyamatos vásárlója is volt a borászatnak. Kapcsolatunk kezdettől fogva baráti, ami talán nem is olyan meglepő annak tudatában, hogy István ereiben is „kohász vér” folyik, kohómérnökként szerezte első diplomáját. Sok rendezvényen vettünk részt közösen, családjaink is kiváló kapcsolatot ápolnak. A Clasman Kft. megalapításakor célként fogalmaztuk meg, hogy cégünket felkészítsük élelmiszeripari beruházások lebonyolítására is. Miután ennek feltételei megteremtődtek, és egyre nagyobb projektekben vettünk részt, szakmai útjaink ismét keresztezték egymást és a kérdésben felvetett nagyberuházáson a versenyeztetést követően lehetőséget kaptunk a generálkivitelezésre. Azóta már több projektben is sikeresen dolgoztunk együtt.
A Clasman-csoport tevékenységét ismerve tudom, hogy nálatok nemcsak szlogen, hanem a napi munka része a folyamatos innováció. Melyek az új híreitek ezen a területen?
– Az élelmiszeripari berendezésgyártás tapasztalatait alapul véve kifejlesztettünk egy olyan innovatív és egyúttal alacsony költségű eljárást és berendezést, amellyel ivóvizet lehet előállítani, korlátlan mennyiségben – mondja ifj. Pintér Attila, aki tíz éve dolgozik a cégnél. Miután a tulajdonosok tudatosan készülnek a generációváltásra, a fiatal szakembernek, aki projektmenedzserként kapcsolódott be a Clasman Kft. munkájába, három éve cégvezetőként, majd idén januártól ügyvezetőként adnak lehetőséget a bizonyításra.
– Ez a kiváló minőségű ipari légköri víztermelő a világ bármely mérsékelt, vagy trópusi övezeti régiójában alkalmazható. AWG (atmospheric water generator) berendezésünkhöz kifejlesztett mobil ECO áramfejlesztő rendszerrel a berendezés szigetüzemben is hatékonyan üzemeltethető. Az ultravékony, hajlítható kivitelű fotovoltaikus panelekkel szerelt rendszer könnyen szállítható, 60 percen belül felállítható és azonnal használatba vehető. A konténerbe a panelek mellé akkumulátorok is telepíthetők, így a rendszerről működtetett berendezés azonnal használható és természetesen gyorsan tölthető. A rendszer jó méretezéssel át tudja hidalni a napsütésmentes órákat, illetve beépített SMART-rendszere biztosítja a megfelelő energiamenedzsmentet és diagnosztikát a hatékony karbantartás érdekében. Rövid beszélgetésünk tanulsága számomra az volt, hogy a Bodri-Clasman együttműködés olyan, mint a jó bor: idővel egyre kifinomultabbá érik és új ízeket fedezhetünk fel benne.
Szilágyi Irén